Wednesday, August 20, 2014

Sigmund Freud ( TR & EN )

TR Bu yazıda Freud'la ilgili, onun savunduğu teorilerle ilgili pek çok yerde bulabileceğiniz bilgiler veya salt bu bilgilerin ışığında yapılmış bir analiz değil, bizzat kendisinin yaşamı boyunca kullandığı bazı kişisel eşyalarına yer vereceğim. Son olarak da savunduğum veya savunmadığım ama günün sonunda Psikoloji'ye yaptığı devrim niteliğindeki her türlü katkıya kocaman bir saygı duyduğumu belirterek nacizane bir analizimi paylaşacağım.


EN In this blog you will find the personal belongings of Freud rather than his theories that you can easily find anywhere. After all, I will share a small comparative analysis where I also wrote to the "visitor's book" at the "Freud's Museum" in Vienna. Of course, with a great respect to his contributions to the Psychology whether I personally support some of his theories or not.

TR Burası hastaların bekleme odası. Aynı zamanda da, "çarşamba günleri"ne has, alanında saygın kişilerin bir araya geldiği ve fikir alışverişlerinin, okumaların-tartışmaların yapıldığı oda.

EN Waiting room for clients. Also the place for "wednesday meetings" (discussion sessions) where the masters of psychology or any other field met.


TR Hastaların "psikanaliz" esnasında uzandıkları meşhur "divan*"

EN The well-known "divan* (sofa)" where the clients were lying during the "psychoanalysis".
*
TR Divan Viyana'daki müzede değil Londra'dakinde imiş. Fotoğraftan çekilen görüntüdür.
EN The divan is not at the Museum in Vienna but London. It is the photo of the photo. 

TR Freud'un başkaca kişisel eşyaları:
"kartvizit", "çanta",
"şapka", "baston",
"koltuk" ve "diploma"EN Freud's other personal belongings:
"business card", "leather suitcase",
"hat", "walking-stick",
"chair" and "diploma"TR Sigmund Freud'un kırık çerçeveli gözlüğü. Neler neler okudu, araştırdı, ne gözlemler yaptı, nelere şahit oldu kim bilir bu çerçevenin ardından.

EN Sigmund Freud's broken eyeglasses. God knows what he witnessed behind the rim. Whatever it was, he deserves respect.TR Freud'un "psikanalitik miras"ını bize ulaştıran kalemi.

EN The pen that brings his "psychoanalytic heritage" to us.TR Özellikle de yaşadığı dönemdeki devrim niteliğindeki düşünceleri ve bunu bedellerine rağmen ifade edişindeki cesareti takdire şayan. Psikoloji'de net bir çığır açtı ve sonraki pekçok kişi bunun ekmeğini yedi. Tabi ki fikirler, okumalar, araştırmalar, izlenimler bunun ötesine taşınmalıydı ve öyle de oldu. Ama öyle veya böyle, derli toplu bir teşekkürü halen haketmekte Freud. Tabi kendisinden ayrılıp kendi yolculuklarına çıkanların ve çıtayı yükseltenlerin de hakkını teslim etmeli, Carl Gustav Jung gibi.

EN Declaring and consistently defending his revolutionary thoughts Freud, especially at the difficult times, still deserves a great respect. However, some of his thoughts needed to go further with some changes and it happened likewise. Again and again, with a full respect to whatever he contributed to the field, whether good or not, he is the boss; however, the ones who went further also worth to be mentioned, thanks to Carl Gustav Jung.

No comments:

Post a Comment